درحال بارگذاری...
Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

افزایش نرخ فرونشست در سال‌های اخیر

رییس سازمان نقشه‌برداری با بیان اینکه در سال‌های اخیر به دلیل استفاده از آب‌های زیرزمینی نرخ فرونشست به شدت افزایش یافته، گفت: به غیر از استان گیلان و مازندران که در حوزه فرونشست اتفاق جدی در آنها رخ نداده است تمام استان‌ها درگیر تهدیدهای فرونشست هستند.

در حال حاضر با استفاده از تکنیک‌های تداخل‌سنجی راداری در سازمان نقشه برداری بیش از ۱۴۰ پهنه فرونشست شناسایی و در این پهنه‌ها نرخ فرونشست هم شناسایی شده‌ است.

مصوباتی از شورای عالی شهرسازی و معماری اخذ شده است مبنی بر اینکه برای جانمایی ساخت و ساز عمده و پروژه‌های عمرانی از سازمان نقشه‌برداری استعلام گرفته شود علاوه براین همزمان با گروه مبارزه با کم آبی هم تعاملاتی صورت گرفته چرا که یکی از علت‌های ایجاد فرونشست در تمام دنیا، استفاده بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی است و این تعاملات به مدل‌سازی این موضوع کمک خواهد کرد.

در استان تهران و در جنوب غرب آن به دلیل وجود بیشترین چاه‌های غیرمجاز و استفاده بی‌رویه آب‌های زیرزمینی با پهنه‌های فرونشست مواجه هستیم.

در حال حاضر ادارات کل راه و شهرسازی در سراسر کشور برای طرح‌های ساخت و ساز باید از سازمان نقشه‌برداری استعلام بگیرند تا از این پس ساخت و سازهای جدیدی در حریم پهنه‌های فرونشست صورت نگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا